Z książką za pan brat

dzieci iksiazka

„Pokaż mi, jakie czytasz książki, a powiem Ci jakim jesteś człowiekiem” – mówi jedna ze znanych prawd. I każdy z nas nie powinien pozostać na te słowa obojętny. Lepiej czytać, poszerzać wiedzę i otwierać lekturą nowe horyzonty niż pozostać na nią obojętnym.

Szczególnie ważne jest aby już najmłodszym pokazywać, że książka nie gryzie i warto po nią sięgać. Jeśli my dorośli damy im przykład z pewnością nasi milusińscy nie będą mieli problemu z czytaniem.

Na pewno każdy z nas słyszał o promowanej od 10 lat kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” – 20 minut dziennie poświęconych dziecku na czytanie, to również jeden ze sposobów spędzania z nim czasu. Ponoć ta akcja stała się wzorcem dla całej Europy.

Tymczasem nasza biblioteka ogłosiła miesiące październik i listopad, miesiącami podczas, których będzie zachęcała dzieci do czytania. Nazwa akcji, to „Mamo, Tato – zapisz mnie do biblioteki”. Celem kampanii  jest nie tylko zachęcenie najmłodszych do wypożyczania książek, ale jednocześnie ma ona  podsycać potrzebę czytania każdego dorosłego. Co ciekawe dla każdego dziecka do lat 5, które zapisze się do biblioteki  przygotowano niespodzianki. Niestety nie wiemy, co jest tym tajemniczym przekupstwem, ale dzieciom polecamy, to sprawdzić.

Chyba nie trzeba każdemu z osobna mówić, dlaczego czytanie jest ważne. Dla tych, którzy się wzbraniają przed pójściem do biblioteki powiemy, że czytanie przede wszystkim rozwija, poszerza wiedzę dziecka, kształtuje jego postrzeganie świata.  Pamiętajcie, że ” Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie sobie radzić w życiu„.

mamo zapisz mnie

W naszej gminie możecie zapisać się do następujących bibliotek:

  • Biblioteka Publiczna w Zielonkach, ul. Galicyjska 17A
  • Filia Biblioteka Publiczna w Przybysławicach, Przybysławice 106
  • Filia Biblioteka Publiczna w Węgrzcach, ul. A3 / 1

 

A specjalnie dla dzieci – bajka „Paweł i Gaweł” z akcji „Narodowe czytanie Fredry”. Miłego słuchania 🙂