Szczepienie lisów

 

lis2

Informacje o przypadku wścieklizny u lisa w miejscowości Modlnica (gmina Wielka Wieś) spowodowały, że również sąsiednie gminy zostały zobligowane do podjęcia odpowiednich działań.

Obszary zagrożone zostały oznakowane tablicami ostrzegawczymi. Obejmują one niewielki obszar gminy Zielonki – Korzkiew, Januszowice, Trojanowice, Pękowice i Zielonki. A właścicieli zwierząt domowych nawoływano do trzymania ich pod kontrolą.

Od 25 kwietnia do 9 maja 2014 na terenie województwa małopolskiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka doustna w formie przynęty zostanie zrzucona na poszczególne tereny z samolotów lub rozłożona ręcznie.

Jak rozpoznać przynęte?

Są one kwadratowe, a w środku znajduje się plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. Po przegryzieniu przez lisa wywołuje ona odporność przeciwko wściekliźnie. W przypadku styczności w przynętą należy przemyć wodą z mydłem miejsca, z którymi miała kontakt i udać się do lekarza.

Pamiętajcie aby nie dotykać i nie przenosić przynęt ponieważ wtedy zostaną one omijane przez lisy. Nie stwarzają one zagrożenia dla zwierząt domowych i tych wolno żyjących, ale przez 2 tygodnie nie należy wypuszczać zwierząt – psów i kotów bez opieki. Gdyby jednak nasze zwierzę miało kontakt z przynętą należy wówczas skontaktować się z lekarzem weterynarii.