Szlakami turystycznymi przez gminę Zielonki

szlaki rowerowe
szlaki rowerowe

Zwolenników aktywnego spędzania wolnego czasu, którzy chcą dodatkowo podziwiać piękne krajobrazy zachęcamy do wycieczek rowerowych i pieszych szlakami turystycznymi w gminie.

Na pieszą wędrówkę polecamy szlak „Orlich Gniazd”, który jest jednym z najbardziej znanym szlakiem turystycznym w Polsce. Z ciekawostek historycznych dowiadujemy się,że został założony w XIX wieku i łączy największe średniowieczne zamki usytuowane na wzniesieniach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Pełni funkcję trasy dojazdowej do Ojcowa prowadząc od Pękowic do Giebułtowa widokową drogą ponad doliną Prądnika.

Rowerzyści mają do przemierzenia szlaki: czerwony, czarny, pomarańczowy czy szlak Twierdzy Kraków.

SZLAK CZERWONY

Chcąc poznać niezwykle walory krajobrazowe gminy Zielonki warto wybrać ten szlak. Trasa prowadzi głównie drogami szutrowymi i gruntowymi, przez co może być dla niezaprawionych rowerzystów nieco trudny. Na szlaku będziemy mogli podziwiać jurajskie dolinki, dolinkę Bibiczanki, zamek i kościół w Korzkwi, zespoły dworskie w Garlicy Murowanej i Owczarach, Izbę Regionalną w Bibicach, poaustriackie forty w Bibicach i Zielonkach.

Zielonki UG – Kraków Witkowice – Bibice-Garlica Murowana – Górna Wieś – Owczary – Korzkiew- Trojanowicem- Zielonki UG.

SZLAK CZARNY

Mamy do wyboru 3 szlaki czarne. Jeden łącznikowy,który umożliwia skrócenie przejazdu szlakiem głównym (czerwonym) o 2 km i łatwiejszy dojazd pod zamek w Korzkwi. Co ważne szlak jest w toku budowy. Owczary – Brzozówka – Korzkiew zamek.

Druga opcja,to szlak wyznakowany,jako dojazdowy do Krakowa do przebiegającej przez Raciborowice pętli czerwonego Szlaku Kościuszkowskiego.

Kraków ul. Białoprądnicka/Górnickiego ul. Zielone Wzgórze (szlak czerwony) – Bibice – Węgrzce – Bosutów (szlak zielony) – Dziekanowice- Raciborowice kościół.

Wreszcie trzecia opcja – szlak projektowany, wyznakowany do Naramy.  Iwanowice Dworskie – Krasieniec Stary – Narama – Międzygaj ( szlak czerwony) – Wola Zachariaszowska (węzeł szlaków) – Wola Zachariaszowska (szlak zielony).

SZLAK NIEBIESKI

Opcja pierwsza – Wola Zachariaszowska – Bibice, ul. Królewska. Jest łatwy i w na niemal całej trasie prowadzony poza zabudową. Alternatywa druga,to Korzkiew zamek – Grębynice – Prądnik Korzkiewski. Możemy dojechać do doliny Prądnika i dalej do Ojcowa lub wybrać przeciwny kierunek Wielka Wieś – Korzkiew. Co ważne, szlak jest oznakowany znakami z piktogramem rowerzysty.

SZLAK ZIELONY

Jeśli chodzi o rodzaj, to jest średnio trudny i dwukrotnie przecina rozległą dolinę Dłubni i biegnie po terenie sąsiedniej gminy Michałowice. Najlepsze dla oka są pod względem widokowym są odcinki pomiędzy Wolą Zachariaszowską, a Bibicami oraz Bosutowem, a Dziekanowicami.

Wola Zachariaszowska 9granica gminy) – Bibice- Bosutów (szlak czarny) – Dziekanowice – (szlak pomarańczowy) – Raciborowice – Więcławice Stare – Michałowice dwór – Wola Zachariaszowska.

SZLAK POMARAŃCZOWY

Na tej trasie przemierzamy głównie doliną Dłubni i jest, to stosunkowo prosty szlak. Dobrym wariantem jest połączenie go ze szlakiem niebieskim.

Dziekanowice – Batowice- Batowice wiadukt kolejowy – Kraków ul. Morcinka – ul. Jeziorzany (szlak niebieski doliny Dłubni).

Warto poznać każdy z dostępnych szlaków turystycznych aby przekonać się, jakie walory krajobrazowe niosą ze sobą te szlaki. Ponadto zwiedzanie naszej gminy jest dobrym pomysłem do spędzenia wolnego czasu w aktywny sposób.