Grupa kolędnicza „PRZYJACIELE”

Zdolni, rozśpiewani, pełni świeżej energii, temperamentni i przede wszystkim bardzo sympatyczni ludzie, to członkowie grupy PRZYJACIELE.

przyjaciele2

Pomysłodawczyniami założenia grupy były p. Ewa Kruczek, p. Katarzyna Kruczek, p. Marta Żylska z miejscowości Garliczka. Działalność grupy możemy obserwować od 2012 roku. Chciałyśmy wzorem dożynkowych przygotowań i występów stworzyć coś następnego, aby dalej móc wspólnie się spotykać i przygotować coś, co spodoba się ludziom. I tym razem były to kolędy. A że nie było tu już żadnych ograniczeń (w dożynkach parafialnych brali udział tylko mieszkańcy Garliczki) do grupy dołączały do nas osoby z innych pobliskich miejscowości mówi p. Kasia Kruczek. Pierwotnym zamiarem było stworzenie zespołu kolędniczego, ale losy zespołu potoczyły się w ten sposób, że grupa nie tylko wyśpiewuje kolędy.

Warto wspomnieć, że w repertuarze „Przyjaciół” znajdują się nie tylko tradycyjne pieśni, kolędy czy pastorałki, ale również utwory mniej znane czasem zapomniane. Grupa nie odśpiewuje ich, ale starannie opracowuje je w ten sposób żeby nie były nudne dla słuchacza. Musi się w nich coś dziać i przyznajemy, że rzeczywiście są one atrakcyjne dla odbiorcy.

„Przyjaciele”, to w większości mieszkańcy wsi Garliczka (ponad połowa zespołu), Woli Zachariaszowskiej, Garlicy Duchownej, a także oddalonych kilka kilometrów od naszej gminy miejscowości Tonie i Mogilany.

W święta Bożego Narodzenia mogliśmy podziwiać i wysłuchać kolęd w wykonaniu grupy „Przyjaciele”. Zanim jednak wszyscy jej członkowie wyruszyli na tradycyjne kolędowanie od drzwi do drzwi, to organizowali intensywne próby już od połowy listopada. Co najmniej raz w tygodniu mieszkańcy planowali swój czas na próby, aby finalnie swoim kolędowaniem umilić świąteczny czas mieszkańcom swoich wsi. „Przede wszystkim kolędujemy wśród mieszkańców. Jak tradycja nakazuje, chodzimy od domu do domu i śpiewamy nasze piękne polskie kolędy przy akompaniamencie akordeonów, klarnetu, trąbki i saksofonu. Na życzenie rodziny czy znajomych jeździmy również w inne okolice, aby i u nich i ich sąsiadów zagościła ta piękna tradycja tworzona przez ponad 40 osób w różnym wieku”- opowiada nam p. Kasia Kruczek.

Rozśpiewana grupa ubogaca swoja obecnością również wiele gminnych uroczystości, a na jej talencie poznali się również mieszkańcy z innych miejscowości, czemu dali dowód zapraszając ich na różne spotkania : „Nasze świąteczne kolędowanie polega nie tylko na kolędowaniu wśród mieszkańców pobliskich wsi ale również na licznych występach w gminie, a nawet i poza nią. W zeszłym roku uświetniliśmy swoją obecnością m.in. spotkanie opłatkowe dla mieszkańców Korzkwi w „Polesiu” oraz spotkanie w Michałowicach, spotkanie dla seniorów z Garliczki, kolędowanie w Zespole Szkół w Woli Zachariaszowskiej, a także zapewniliśmy oprawę muzyczną mszy świętej w jedną ze styczniowych niedziel w kościele w Woli Zachariaszowskiej” – dodaje p. Kasia.

Wszystkich sympatyków grupy zapraszamy już 12 stycznia do Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach, gdzie podczas IX Przeglądu Grup Kolędniczych będziemy mogli zobaczyć ich występ.

Podziękowania dla p. Katarzyny Kruczek za pomoc w przygotowaniu materiału i udzieleniu wielu cennych informacji.