Radosne Święto Plonów w Woli Zachariaszowskiej

„Niesiemy tu płody z ogrodów, zagonów, Każdy uśmiechnięty, dziś jest święto plonów. Dziś jest dzień wesoły, dzisiaj czas beztroski, Bo niosą swe dary wszystkie cztery wioski.”

[„Przyśpiewka”, na mel. Krakowiak, słowa: Adam Kruczek]

DSC_1221

Rzeczywiście niedzielne popołudnie dla mieszkańców z parafii Wola Zachariaszowka odbyło się w radosnej, uroczystej i zabawowej atmosferze, bo w tym dniu obchodzili Święto Plonów

Mieszkańcy z sołectw Wola Zachariaszowska, Garlica Duchowna, Garliczka i Górna Wieś spotkali się pod OSP w Woli i z poświęconymi darami ruszyli bajecznym korowodem do kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Uroczysta msza została zainaugurowana o godzinie 14:00, a zaraz po niej rozpoczęło się wesołe biesiadowanie.
Mszę koncelebrował proboszcz Michał Kowalski. Wśród zaproszonych gości obecny był Wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz Sołtysi poszczególnych sołectw.

Trzeba przyznać, że w tej uroczystości chętnie i tłumnie biorą udział mieszkańcy naszej gminy, którzy propagują dawne tradycje, przypominają nam ludowe przyśpiewki, a nawet aranżują nowe utwory specjalnie na tę uroczystość. Między innymi grupa z Garliczki wykonała swoje debiutowe utwory, do których słowa napisali jej członkowie.  Jednym z nich jest Maciej Kruczek, 16-letni mieszkaniec Garliczki, autor takich przyśpiewek, jak „Żniwa” i „Moja Wieś„. Podczas rozmowy przyznał, że chciał wprowadzić do starych i znanych już utworów biesiadnych coś świeżego i innowacyjnego, co wpadnie w ucho każdemu bez względu na wiek.

” Tu jest mój dom / Tu gdzie wychowałem się. Lubię tu być / Bo to ma rodzinna wieś. tu każdy kąt / Niczym własną kieszeń znam. / Przyjaciół i Wszystkich bliskich wokół mam.”

[ na mel. „Niebo z moich stron” Czerwonych Gitar, słowa: Maciej Kruczek]

Mieszkańcy bardzo chwalili sobie obchody, byli pełni pozytywnej energii, która udzielała się każdemu, kto przybył na uroczystości. Osoby zaangażowane w uroczystości udowodnili, że dysponując nawet niewielkimi środkami można stworzyć coś naprawdę bardzo ładnego i ciekawego. Jest pięknie, jestem po prostu zachwycona tym klimatem, przygotowaniem i tą tradycją, którą należy pielęgnować, bo to jest cenne – mówiła zadowolona p. Krystyna z Górnej Wsi. Klimat dobrej zabawy towarzyszył na każdym kroku. Przypomniałem sobie dawne czasy. Jestem dumny, że ta piękna tradycja przetrwała do dnia dzisiejszego. Dzisiaj tutaj przybyłem z wnuczką, której chciałem pokazać, że dawne tradycje są kultywowane do dzisiaj. Cieszę się, że uczestniczą w tym młode osoby, które nie wstydzą się założyć krakowskie stroje czy  śpiewać piosenki biesiadne – chwalił p. Władysław mieszkaniec Woli Zachariaszowskiej.

Dzięki uprzejmości mieszkańców Garliczki mieliśmy okazję przyglądać się , jak wyglądają przygotowania do tego święta. Do tej uroczystości przygotowywaliśmy się od połowy sierpnia, każdy z nas potrafił się zmobilizować, aby przychodzić regularnie na próby, które odbywały się w przyjaznej atmosferze. Znamy się nie od dziś i wiemy, że możemy na sobie polegać i zdziałać razem wiele ciekawych rzeczy – powiedział p. Mariusz z parafii Wola Zachariaszowska .

Święto plonów, to lokalne, a zarazem wielkie święto wszystkich rolników, które jest wyśmienitą okazją do integracji oraz zasłużoną porą wytchnienia dla wszystkich mieszkańców sołectw.