Powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

DSC06627

Wypoczęte, radosne i jeszcze w wakacyjnych nastrojach pojawiły się na spotkaniu z lekturą „Podróż z Enrique” Sonii Nazario członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Zielonkach.

Miłośniczki czytania i dobrej książki zasiadły przy pięknie przystrojonym stole, blasku świec i unoszącym się aromacie zielonej herbaty i kawy. Spotkanie rozpoczęła i powitała wszystkich Pani Joanna Rosa. Bez wątpienia klimat dzisiejszego spotkania był niezwykle przyjemny i zachęcający do dyskusji.

Niestety nawet ta urokliwa atmosfera  nie uratowała książki przed niezbyt pochlebnymi opiniami czytelniczek. Sonia Nazario opisuje niezwykle trudny problem imigrantów i ich walki o przetrwanie. Tematyka porusza, a nawet daje nam powód do poszukiwania we własnym zakresie informacji dotyczących sytuacji imigrantów. Jednak sposób, w jaki autorka nakreśla czytelnikom ten problem jest niezadowalający. Ma się wrażenie,że Nazario traktuje swojego odbiorcę w nieco infantylny sposób na co składa się:  zbyt duża szczegółowość (czasami zbędna), niepotrzebne powtórzenia (np zestawienie źródeł informacji zawartych w każdym rozdziale) czy niepotrzebne pytania retoryczne niczym u księdza kaznodziei. Owszem plusem jest to, że sprowokowała wszystkie Panie do rozmowy o współczesnych „eurosierotach”,czyli dzieciach z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, których rodzice wyjechali do pracy „na zachód” czy sytuacji w Ameryce Środkowej.

DSC06622

Chociaż tematyka książki jest bardzo ambitna,nasuwająca mnóstwo pytań, zmuszająca do dyskusji, to styl, w jakim została napisana nie zachwyca. „Ani to reportaż, ani powieść,ani dokument…  fatalna książka”– powiedziała jedna z uczestniczek spotkania. Książka w ocenie Pań nie obroniła się.

„Podróż Enrique” jest, jak jazda pociągiem, długa i nużąca. „Równie dobrze mogłaby być o połowę krótsza i wyszłoby na to samo” – dodaje w skrócie Pani Teresa. Jednak osoby, które są zainteresowane tematyką i chcące mieć własny punkt widzenia  zachęcamy do sięgnięcia po tę pozycję.

Na kolejne spotkanie Pań z Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 10 października.

Pełny harmonogram spotkań DKK dostępny TUTAJ.