Z wizytą w Batowicach

dlubnia

Batowice, to jedno z 19 sołectw w naszej gminie, które są atrakcyjne chociażby ze względu na piękne krajobrazy. Są też idealnym zapleczem turystycznym na weekendowe wypady.

Co ciekawe właśnie z tej miejscowości wywodzą się i rządzą od wielu lat gminą Zielonki wójtowie. Poprzednio p. Marek Nawara i obecnie p. Bogusław Król. Nieprzerwanie od 23 lat  sołtysem jest p. Krzysztof Król. Można by rzec, że jest to miejscowość posiadająca ludzi z głową do rządzenia.  Jest tu też najstarsza przydrożna kapliczka z 1625 roku.

Odnośnie pochodzenia nazwy wioski są spory. Jedna z  teorii donosi, że wzięła się ona od  rycerza Bata – pierwszego właściciela wsi, druga mówi o batach, jakie woźnica wymierzał koniom, a kolejna dotyczy batów, czyli dużych łodzi do przewożenia ładunków.

ATUTY I POTRZEBY MIEJSCOWOŚCI
Jak już wspomniałam wieś jest atrakcyjnym miejscem do mieszkania ze względu na swoje walory przyrodnicze. Jest tutaj Dolina Dłubni, właśnie tutaj można zobaczyć siedlisko najróżniejszych gatunków ryb, częstymi gośćmi są bociany, a wzdłuż dróg ciągną się szeregi wierzb. Warto obrać tę miejscowość, jako jeden z punktów wartych zobaczenia podczas rowerowych wycieczek.

We wsi min. ze względu na brak terenów budowlanych dla napływowych nie przybywa nowych mieszkańców, ale i tak miejscowość dąży do ciągłego rozwoju i poprawy jakości życia stałych mieszkańców. W interesie rządzących jest pozyskiwanie obiektów rekreacyjnych, budowane jest  Centrum Medyczne (termin zakończenia inwestycji przewidywany jest na sierpień 2014 ) czy celem jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Batowice mają też swoje „Koło Gospodyń”, do którego należy 16 osób. Kobiety angażują się, min. w takie wydarzenia, jak przygotowania do dożynek, organizacja eventów okazjonalnych ( Dzień Kobiet, Babci, Dziadka), uczestniczenie w procesjach kościelnych, a także spotkaniach integracyjnych.

Z niecierpliwością wyczekujemy wiosny aby móc zrobić fotorelację z tej zachęcającej przyrodniczo do odwiedzin miejscowości.