Dożynki 2013 – „Kwietny Bukiet dla Panny Maryi”

Plakat Bukiet Maryjny

„O wy, kwiaty mej młodości, prosto z łąki zioła,
Co na Matkę Boską Zielną znoszą do kościoła”

W tym roku Dożynki 2013 będą miały wyłącznie charakter uroczystości dziękczynnych odprawionych 15 sierpnia 2013 na terenie kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach podczas mszy świętej o godzinie 12.00.  Na ręce Proboszcza Parafii ks. kan Andrzeja Olszowskiego zostanie złożony od parafian bukiet dla Matki Boskiej Zielnej.

Z tej okazji Sołtys Zielonek i Rada Sołecka zapraszają do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy bukiet maryjny. Konkurs skierowany jest do mieszkańców sołectwa Zielonki i Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W ten sposób promowana ma być tradycja i obrzędowość Małopolski,  zwiększana świadomość mieszkańców w krzewieniu wartości kulturowych i chrześcijańskich,a także zintegrowanie mieszkańców Zielonek.

Ważne jest aby bukiet zrobiony był z kwiatów polnych, ziół, zbóż i owoców – czyli tego zrodziła Matka Ziemia. Podpowiadamy,że w takim bukiecie mogą znaleźć się, min :

  • zioła – mięta, ruta, dziewanna, rozmaryn, lebiodka, szałwia
  • kwiaty polne – malwy, mieczyki, kłosy polne, chabry łąkowe, maki
  • gałązki – jarzębiny, mirtu, leszczyny

Bukiet oceniany będzie za oryginalność, pomysłowość i przede wszystkim trzeba go wykonać własnoręcznie.

Mieszkanki Zielonek z niecierpliwością czekamy na pokaz Waszego artystycznego zacięcia,które zrodzi te piękne i oryginalne bukiety.