Weekend w gminie Zielonki

weekend

Wreszcie mamy weekend, w dodatku ostatni z tych sierpniowych i o ile pogoda nie spłata nam figla warto spędzić go w interesujący sposób. I chociaż niejednemu z Was chodzi po głowie myśl, co by tutaj robić, czy aby nie wyjechać gdzieś dalej zdecydowanie ten pomysł odradzamy. A czemu? Między innymi dlatego,że nasza gmina również ma do zaoferowania ciekawe atrakcje. Jest jedna zasada – trzeba chcieć i ruszyć się z domu.
Jesteś miłośnikiem zabytków, lubisz poznawać ciekawe miejsca i historię z nimi związaną? Polecamy Ci zwiedzanie zabytkowych miejsc w  gminie. W samych Zielonkach w kościele parafialnym warto z uwagą przyjrzeć się ołtarzykowi polowemu z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, który został wykonany przez żołnierzy polskich stacjonujących w Szkocji. A stało się to w 1941 roku. Z kolei w Owczarach można zobaczyć dwór, który jest otoczony wspaniałymi okazami drzew i dziś funkcjonuje tam dom pomocy społecznej. Przed II wojną światową należał on do inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera. A jeśli masz ochotę zwiedzić średniowieczny zamek, to koniecznie pojedź do Korzkwi. Zamek pod koniec XX wieku został zrekonstruowany na hotel oraz surowy w bryle kościół z barokowym wnętrzem.

W gminie znajduje się również 5 poaustriackich fortów. Fort 45 „Zielonki” na dzień dzisiejszy funkcjonuje jako hotel Twierdza, a został wybudowany w latach 1884-1886. Dwa forty znajdziemy w Węgrzcach. Fort 44 a „Pękowice” i fort 45 a „Bibice”, zbudowane zostały wg projektu Emila Gołogórskiego w latach 1895 – 1897. Fort w Pękowicach obecnie stanowi własność prywatną i jest ogrodzony, natomiast fort w Bibicach bronił międzypola fortów „Zielonki” i „Węgrzce”, dziś opuszczony popada w ruinę.
W miejscowości Bibice koniecznie trzeba wybrać się do założonej w 1964r. Izby Regionalnej, która jest jednym z pierwszych muzeów wiejskich w kraju. Muzeum gromadzi zbiory, które ukazują tradycje historyczne wsi. Posiada takie eksponaty,jak: obrazy, stroje pucheroków i kolędnicze, stroje krakowskie, czepce, wieńce weselne, meble i sprzęty kuchenne.
Niewątpliwie atutem zielonego przedmieścia Krakowa są krajobrazy. Jeśli uwielbiasz aktywnie spędzać czas,to obowiązkowo zapoznaj się ze szlakami rowerowymi. Ciekawostką dla wszystkich niech będzie fakt, że w gminie zliczono 190 obiektów o walorach przyrodniczych i krajobrazowych na 48 km2 powierzchni.
Większość obszaru znajduje się w strefie chronionego krajobrazu, tj. w obrębie Jurajskich Parków Krajobrazowych „Dolinki Krakowskie” oraz Dłubniańskiego, a także w strefie otuliny Ojcowskiego Parku Narodowego. W jurajski krajobraz wpisują się przydrożne kapliczki: najstarsze to ceglana kapliczka słupowa z 1625 r. w Batowicach i „Na Rozdziałowskim” w Zielonkach z 1636 r.
Rower możesz też zastąpić… piłką i wybrać się na kort tenisowy ( po uprzednim zarezerwowaniu terminu) w Zielonkach (ks. Jana Michalika 2A) lub w Pękowicach (ul. Na Błonie) albo rozegrać mecz piłki nożnej (hala w Zielonkach lub na boisku w Pękowicach) .
Po aktywnym spędzeniu czasu w naszej gminie warto się wieczorem zrelaksować i wybrać ze znajomymi na pizzę albo ot tak usiąść na naszym lokalnym kopcu w parku i pooglądać piękne,  gwiaździste zieloneckie niebo 🙂
To jaką formę spędzenia czasu wybierzecie zależy od Was, ale najważniejsze jest by nie przespać weekendu i uczynić go dla nas samych atrakcyjnym.