Ona tańczy…jak jej Herody z Zielonek zagrają

herody_zielonkiMężczyźni pełni optymizmu, którzy swoim doskonałym humorem lubią i potrafią dzielić się z innymi, pełni dystansu do siebie, nie bojący się wyzwań i co ważne mają na uwadze podtrzymywanie tradycji. To krótka, ale trafna charakterystyka Herodów z Zielonek.

Skład Herodów tworzą: Ojciec założyciel – Kapelmistrz Wojciech Karwat (Akordeon), Król – Mateusz Kurzdym, Marszałek – Marcin Karwat, Feldmarszałek – Piotr Nowakowski, Gardehetman – Tomasz Krzak, Ułan – Adrian Baran, Turek – Jan Bulak, Diabeł – Dariusz Krzak, Śmierc – Michał Karwat, Żyd – Szymon Sadzik, Klarnet – Bartek Gołda.

Byłam ciekawa, co motywuje tak młodych chłopaków do kolędowania i dlaczego zechcieli być w grupie Herodów. Od zawsze podobał mi się obrzęd oraz wspaniała atmosfera towarzysząca grupie i kiedy nadarzyła się okazja nie wahałem się wstąpić do grupy czego po dziś dzień nie żałuję – mówi Adrian Baran. Rzeczywiście patrząc na występy chłopaków widać, że są w swoim żywiole, talentu scenicznego nie można im odmówić, a każde kolędowanie spotyka się z ciepłym przyjęciem. Każda ich wizyta niesie ze sobą radosną atmosferę, uśmiech i co ważne umacnia w poczuciu przywiązania do naszej pięknej tradycji, jaką jest świąteczne kolędowanie. Dystans do siebie pokazują również poprzez zaskakujący repertuar. Poza znanymi kolędami i pastorałkami wyśpiewują nawet przeboje disco polo, co również wzbudza sympatię domowników, do których zawitali.

Próby do kolędowania rozpoczynają się już w połowie listopada, raz w tygodniu i polegają na przypomnieniu sobie wszystkiego tego, czym chce pochwalić się i zaskoczyć zespół. Dodatkowo przed każdym występem Herody dopinają wszystko na ostatni guzik – przypominają sobie repertuar, rozgrzewają głosy, sprawdzają stroje.

Podobnie, jak Herody z sąsiednich miejscowości nie są w stanie odwiedzić wszystkich mieszkańców, ale chętnie uczestniczą w wydarzeniach gminnych oraz przeglądach grup kolędniczych. Do ostatnich sukcesów grupy należy zajęcie I miejsca w Chrzanowie w konkursie dla najlepszej grupy kolędniczej oraz promocja do ogólnopolskiego konkursu w Bukowinie. Z czego się ogromnie cieszymy i składamy gratulacje.