Piękna tradycja kolędowania Herodów z Trojanowic

DSC00465Grupa kolędnicza „Herody z Trojanowic” w tym roku po raz kolejny zaszczyciła zacnymi występami domy swoich mieszkańców oraz różnorodne uroczystości, na które z przyjemnością jest zapraszana.

Swój debiut miała w styczniu 2012 roku, kiedy to po 45 latach na nowo się uformowała. Co ważne inicjatywa utworzenia grupy wyszła od samej młodzieży, którzy zwrócili się z prośbą o pomoc starszych i tak się zaczęło. Najważniejsze, że były i nadal są chęci do wspólnych działań. Pod czujnym okiem p. Artura Nogieć, który zgromadził tradycyjny program herodów, grupa młodzieży słuchała praktycznych wskazówek i wiele się nauczyła.

Ich występy urzekają zarówno starsze, jak i młodsze pokolenie. Śmiało możemy stwierdzić, że wzruszają, bawią i pozostają na długo w pamięci. Nic więc dziwnego, że wraz z nadejściem okresu Bożego Narodzenia mieszkańcy czekają na nich, kiedy zapukają do ich drzwi. Zachęcamy tych, którzy nie mieli okazji gościć ich u siebie aby w przyszłym roku otworzyli się na nich i ugościli w swych progach. Naprawdę warto, bo to miły akcent świąt.

Do Herodów należy 12 osób: Anioł – Karolina Warszawska, Król Herod – Maciej Kurzdym, Marszałek – Przemysław Prociak, Ferdmarszałek – Marcin Saltarski, Gardehetman – Piotr Kula, Polski Ułan – Michał Napart, Turek – Kamil Popek, Żyd – Daniel Napart, Diabeł – Jakub Permuz, Śmierć – Maciej Sowicki, Koza – Mikołaj Zielonka oraz akompaniujący nam na akordeonie Artur Nogieć.

Podczas kolędowania Herody spotykają się z wieloma zabawnymi sytuacjami, które miło wspominają. Do tych zabawniejszych należy, między innymi ta „kiedy odwiedziliśmy dom, w którym przyjęto nas do środka i poproszono o zrobienie całego występu. Występ odbył się świetnie, lecz nasz Żyd bardzo lubi towarzystwo kobiet młodych, jak i nieco starszych, a że w tym domu kobiet było więcej to ciężko było go wyciągnąć. W końcu po długich staraniach udało nam się to i poszliśmy dalej kolędować” – opowiada nam Michał Napart. Z kolei Maciej Kurzdym z uśmiechem wspomina zdarzenie, kiedy rozbawiony Żyd ( w tej roli Daniel Napart) niefortunnie rozbił klosz w lampie.

W tym roku grupa mogła pochwalić się swoim występem również wśród mieszkańców Giebułtowa. Zapraszani są na wydarzenia gminne, występy organizowane poza gminą Zielonki ( min. Przeglądy kolędnicze), przyjęcia okolicznościowe (np. chrzciny) czy opłatkowe.

Najbliższy występ Herodów z Trojanowic będzie można zobaczyć już 12 stycznia o godz. 14:15 podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w hali sportowej w Zielonkach. Serdecznie zapraszamy.