Imieniny Stanisława Wyspiańskiego

Imieniny Wyspiańskiego

Stanisław Wyspiański mieszkał we wsi Węgrzce w ostatnich latach swojego życia. Jednak nie zachowały się żadne pamiątki związane z artystą, a dla upamiętnienia pobytu Stanisława Wyspiańskiego w Węgrzcach postawiono obelisk z pamiątkową tablicą. Od 2011 roku w siedzibie biblioteki można oglądać popiersie Stanisława Wyspiańskiego, które jest dziełem Kazimierza Malskiego, rzeźbiarza z Woli Zachariaszowskiej.

8 maja Węgrzce świetowały imieniny Stanisława Wyspiańskiego, które uczciły poprzez zoragnizowanie uroczystego korowodu. Pochód składający się z pracowników Biblioteki, dzieci ze świetlicy środowiskowej „Stara Kuźnia”, rodziców oraz seniorów wyruszył w stronę miejsca,w którym dawniej stał dom Jubilata. Korowód cieszył się ogromnym zainteresowaniem i wzbudził sympatię wszystkich mieszkańców miejscowości. Warto podkreslić,że zarówno dzieci,jak i dorośli ubrani byli w tradycyjne krakowskie stroje, a głowy pań zdobiły piękne czepce, wykonane przez Annę Palimąke na potrzeby Izby Regionalnej w Zielonkach. Pod obelisk zostały złożone kwiaty. Chciałbym – powiedział Mariusz Zieliński – aby ten dzień był dniem radosnego święta, a te bukiety kwiatów skomponowane z gałązek bzów, forsycji i tulipanów, czyli kwiatów, które nie były obce w majowym pejzażu Węgrzc w czasach Wyspiańskiego, kojarzyły się wszystkim z motywem przewodnim dzisiejszego korowodu, mianowicie imieninami artysty, który mieszkał na tej ziemi na przełomie 1906/1907 roku. Poetka z Węgrzc, Zofia Daszkiewicz odczytała wiersz własnego autorstwa, z tomiku „Pochylenie czasu”, będący ukłonem w stronę artysty.

Następnie cały korowód powrócił do biblioteki,gdzie kontynuowane były warsztaty dla dzieci. To pierwszy tego rodzaju pochód ku upamiętnieniu i przypomnieniu innym o wielkim artyście,jakim był Stanisław Wyspiański. Z całą pewnością to wydarzenie wpiszą się na stałe w repertuar uroczystości,jakie sa obchodzone w Węgrzcach.

 

Informacja prasowa: http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/region-podkrakowski/1272781-wyspianski-niezapomniany.html

 

Wideo-relacje z odsłonięcia popiersia Stanisława Wyspiańskiego w bibliotece w Węgrzcach