Sobótki w Zielonkach – wczoraj i dziś

świetojańcka noc

Już 22 czerwca w parku wiejskim w Zielonkach będziemy obchodzić Sobótki. Z tej okazji warto przypomnieć sobie czym była „Noc świętojańska” i „Noc Kupały”, i jakie pradawne obrzędy były z tym świętem związane. Zdradzamy też,jakie atrakcje czekają na wszystkich uczestników.

Noc świętojańska, inaczej Noc Świętego Jana, Sobótka, Wianki, Palinocka – obchodzona jest z 23 na 24 czerwca. Świętowane jest w okresie letniego przesilenia. Ta magiczna noc była świętem jedności, połączenia ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety, urodzaju i płodności, miłości i radości.

Noc Kupały – zwana inaczej Kupałą, Kupalnocką, obchodzone w najkrótszą noc w roku, czyli z 21 na 22 czerwca.

Sobótki, to bardzo radosne święto i też w takiej atmosferze je obchodzono. Odprawiane wówczas rytuały miały na celu zapewnienie poszczególnym uczestnikom zdrowia, a całej społeczności urodzajnych zbiorów.  W trakcie tej magicznej nocy odbywały się różnorodne zabawy, wróżby, tańce, palenie ogniska.

Co miały na celu poszczególne obrzędy?

WRÓŻENIE Z WIANKÓW  – które były symbolem panieństwa, dotyczyło zamążpójścia i miłości. Tej nocy wszystkie dziewczęta na wydaniu wiły wianki i puszczały je w nurt rzeki aby wywróżyć sobie wyjście za mąż bądź staropanieństwo. Świętojański bukiet musiał składać się z siedmiu czarodziejskich roślin: bylicy, rosiczki, szałwii, łopianu, ruty, dziewanny i dziurawca. Rośliny te miały gwarantować dziewczętom odstraszenie złych duchów, uchronić przed chorobom, wszelkimi nieszczęściami i dobre zamążpójście. Wianek dziewczyny, który dopłynął w dół rzeki i przede wszystkim wpadł w ręce jakiegoś kawalera symbolizował pomyślność, natomiast ten który nie odpłynął od brzegu, wirował, zaplątał się między wodne rośliny oznaczał zły znak – kłopoty miłosne i inne nieszczęścia. Dla młodych ta noc stanowiła możliwość połączenia się w pary.

OGNIE SOBÓTKOWE – palenie ogniska, a następnie rytualne tance wokół niego, skakanie przez nie miało na celu oczyszczenie, przepędzenie złych mocy, ochronę przed chorobami.

POSZUKIWANIE KWIATU PAPROCI – źródła podają,że młodzi kawalerowie i panny kiedy już połączyli się w pary mieli możliwość wybrania się tej nocy sami do lasu, gdzie poszukiwali min. kwiatu paproci.

W najbliższą sobotę, mieszkańcy gminy Zielonki będą mieli możliwość doświadczenia atmosfery magicznych Sobótek. Przygotowanych zostało bardzo dużo atrakcji i zabaw, do których zachęcamy dorosłych i dzieci.

Zabawy i gry, w których każdy powinien wziąć udział to,min. : ustawianie kostek słomy, bieg w workach, bieg na 3 nogach, przeciąganie liny, strzelanie z łuku, rzut arkanem, rzuty ziemniakiem, rzuty wiankami, zawody plemion i wiele innych. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, bo poza zabawami czekają na Was liczne konkursy.

Kupałę urozmaicą nam : ORKIESTRA DĘTA ZIELONKI, chór „MEZZOFORTE”,zespół dziecięcy „NUTKI”, ZESPÓŁ „FERMATA” oraz z grupa Jacek Dewódzki i Kontrabanda.

Szczegółowy program „Sobótek” znajdziecie  Państwo na plakacie promującym wydarzenie.